Podsumowanie Drużynowych Mistrzostw Polski Ekstraliga 2017.

Zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski Ekstraliga 2017. Ostatni zjazd został rozegrany w murach Biblioteki Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Na ceremonii zakończenia pojawił się Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa, Rektor AWF prof. dr hab. Adam Zając oraz Prezes Polskiego Związku Szachowego Adam Dzwonkowski.

Mistrzem Polski ponownie została drużyna Wasko HETMAN GKS Katowice, która zdobyła ten tytuł już po raz siódmy. W tym roku byli jednak bezkonkurencyjni. Gospodarze ostatniego zjazdu nie stracili żadnego punktu meczowego i zapewnili sobie zwycięstwo już na jedną rundę przed końcem rozgrywek. Aż trójka zawodników z tej drużyny wygrała klasyfikację indywidualną na swoich szachownicach: Radosław Wojtaszek okazał się najlepszy na I szachownicy I (6,5 pkt/8), Bartosz Soćko na V szachownicy (8 pkt/9) a Monika Soćko okazała się najlepszą kobietą (8 pkt/9).

Pozostałe dwa miejsca medalowe przypadły zeszłorocznym medalistom. Na drugim miejscu podium stanęła drużyna KSz STILON Gorzów Wlkp., w której na szczególną uwagę zasługuje postawa Michała Krasenkowa, który mimo rozegrania tylko 6 partii okazał się najlepszym zawodnikiem na III szachownicy zdobywając komplet punktów (6 pkt/6).

Brązowy medal zdobyła drużyna VOTUM SA POLONIA Wrocław.

Sporą niespodziankę sprawiła drużyna TS Wisła Kraków, która zajęła bardzo wysokie 4 miejsce. Drużyna grała bardzo solidnie i aż dwóch zawodników zdobyło normy na arcymistrza: Maciej Klekowski (6 pkt/9), który pokonał m.in Y. Kryvoruchko i Mateusza Bartla oraz Michał Matuszewski, który zdobył I miejsce na II szachownicy (5,5 pkt/9).

Walka o utrzymanie trwała do ostatniej partii. W ostatniej rundzie spotkały się dwie drużyny, które plasowały się na miejscach spadkowych i wygrana w bezpośrednim pojedynku pozwoliła drużynie UKS “HETMAN” Częstochowa pozostać w lidze na następny rok. Do I ligi spadły drużyna Sz.S.O.N. „Zagłębie” Dąbrowa Górnicza oraz KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz (obie zdobyły 2 pkt meczowe).