KSz SILESIA JAS-FBG Racibórz

Pierwsze wzmianki o raciborskich klubach szachowych to rok 1913. W tym okresie w Raciborzu istniały dwa kluby szachowe „Schachklub Ratibor 1913” pod kierownictwem urzędnika kolejowego oraz Schachverein Siemens-Planiawerke Ratibor”. Szachiści mieli swoją siedzibę w piwnicy ratusza i uczestniczyli w rozgrywkach górnośląskiej ligi szachowej.

Po II wojnie światowej w latach 60 zawiązał się klub Ślązak, a kolejnych dekadach: Nowoczesna Racibórz, OPP Racibórz, Studzienna Racibórz, MOS Racibórz oraz Kolejarz Rybnik, który się mieścił przy ul. Piaskowej. Wielu miłośników królewskiej gry spotykało się w plenerze i salkach klubowych (nie tak jak obecnie, przed monitorem komputera) i celebrowało przyjemność jaką jest amatorskie, towarzyskie granie w szachy.

Nasze stowarzyszenie powstało w 1991 roku pod nazwąRZEMIOSofficial_logoŁO Racibórz z inicjatywy Piotra i Alfreda Chrobaków, a Pan Alfred został pierwszym Prezesem klubu. Już po 3 latach pierwsza drużyna seniorów uzyskała awans do II ligi szachowej i od tego czasu nieprzerwanie reprezentuje klub w rozgrywkach szczebla centralnego na poziomie II i I ligi, a kilkukrotnie na najwyższym poziomie rozgrywek – Extraligi.

Dotychczas najwybitniejszym zawodnikiem Silesii Racibórz był nasz wychowanek, IM Marek Stryjecki. Zestawmy w skrócie jego najwybitniejsze osiągnięcia:

1995 – Wicemistrz Polski Juniorów do lat 14
1998 – 3 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 18 ( Krynica Morska)
1999 – Mistrz Polski Juniorów do lat 18 ( Nowa Ruda )
1999 – II miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Polski do lat 20 ( Trzebinia)
2002 – XIII miejsce w finale MP seniorów w Warszawie

Pięciokrotny reprezentant Polski na indywidualnych Mistrzostwach Europy.
W tym :
1999 – VI miejsce na ME do lat 20 (Patras Grecja)

Dwukrotny reprezentant Polski na indywidualnych Mistrzostwach Świata.
W tym :
1999 – X miejsce na MŚ do lat 18 ( Oropesa Del Mar Hiszpania)
2000 – I miejsce w Drużynowych MŚ do lat 20 w Brazylii

W 2007 roku zmieniliśmy nazwę na Klub Szachowy SILESIA Racibórz, a nowy zarząd pod kierownictwem Piotra Chrobaka skupił się na pracy z młodzieżą oraz stworzeniu warunków dla szachowego rozwoju swoich najwybitniejszych zawodników.

Dzięki zaangażowaniu instruktorów: Tadeusza Wójcika, Jacka Orzechowskiego, Zbigniewa Wieczorka i Zenona Sochackiego oraz wiceprezesa Joachima Obruśnika, w klubie pojawiło się nowe pokolenie młodych szachistów.

Drużyna juniorów wygrała Ligę Okręgową Juniorów, Drużynowe Mistrzostwa Śląska i awansowała do II ligi, a poźniej nawet do I ligi.

W tym okresie do wyróżniających się juniorów należeli: Michał Obruśnik, Kacper Polok, Viktor Gazik, Kamil Kalinowski, Veronika Gazikova, Jacek Nitychoruk, Aleksandra i Mateusz Wieczorek, Paulina Suchanek.

W rozgrywkach idywidualnych juniorzy klubu wielokrotnie uczestniczyli w finałach MP juniorów,
a najlepsi z nich reprezentują nasz klub w rozgrywkach drużynowych seniorów.

W 2008 roku nasi reprezentanci zajęli IV miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Seniorów P5.

W 2013 roku zajęliśmy drugie miejsce w rozgrywkach II ligi uzyskując awans do I ligi, a rok później w I lidze zajmując drugie miejsce awansowaliśmy do elity 10-ciu najlepszych drużyn w Polsce – Ekstraligi.
W ostatnich latach naszymi czołowymi reprezentantami w rozgrywkach drużynowych byli :
GM Krzysztof Jakubowski, IM Marcin Krzyżanowski, IM Marek Stryjecki, IM Mirosław Jaworski, FM Zbigniew Wieczorek, FM Michał Obruśnik, m Jacek Orzechowski, FM Kacper Polok,
k Szymon Stysiak, WIM Elena Cherednichenko. A we wcześniejszym okresie: WGM Svetlana Cherednichenko, WIM Renata Gazik, k Radosław Szczepanek, FM Tadeusz Helis, FM Marcin Wałach.
Naszymi firmowymi imprezami szachowymi są dwa turnieje.:

„MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ O PUCHAR PREZYDENTA RACIBORZA”
W 2016 roku odbyła się XVI edycja turnieju, która zgromadziła 118-tu pasjonatów gry królewskiej.

„MIĘDZYNARODOWY MEMORIAŁ IM.WIESŁAWA HANCZARKA”
W 2015 roku w czerwcu już po raz XI spotkali się szachiści, którzy rywalizowali w turnieju szachów szybkich. W 2014 roku memoriał zgromadził rekordową ilość zawodników bo aż 140.

Nasza siedziba to przyjazny, dwu-pokojowy lokal przy ulicy Staszica 12/1, gdzie trenują trzy grupy dzieci i młodzieży.

Od początku naszą działalność wspiera Urząd Miasta Racibórz, a głównym prywatnym sponsorem jest Firma JAS-FBG S.A.

 

Źródło: http://klubszachowysilesia.raciborz.com.pl/historia/