HISTORIA KLUBU
2007
Dla Klubu Szachowego Polonia Wrocław rok 2007 był bardzo udany, jego zawodnicy odnieśli szereg sukcesów. Zarówno seniorzy jak i juniorzy Polonii Wrocław awansowali do ekstraligi i będą walczyć o miano najlepszego klubu w kraju. Awans juniorów był nietypowy, bo z pominięciem ligi I, wprost z II, jako najlepsza drużyna.
Do wrocławskiej drużyny należą najlepsze zawodniczki: tegoroczna mistrzyni Polski Iweta Rajlich oraz wicemistrzyni Polski Jolanta Zawadzka. Jolanta Zawadzka jest także tegoroczną wicemistrzynią świata do lat 20. Z kolei Iweta Rajlich, wielokrotna mistrzyni Polski, była najlepszą Polką na tegorocznych mistrzostwach Europy. Obie wchodziły w skład polskiej reprezentacji na drużynowe mistrzostwa Europy, gdzie zdobyliśmy srebrny medal. To jeden z dwóch medali zdobytych przez polskie drużyny w historii drużynowych mistrzostw Europy.
Liczne sukcesy indywidualne odnieśli w tym roku klubowi juniorzy: Dariusz Świercz i Anna Iwanow zostali medalistami Mistrzostw Europy, zaś Oskar Wieczorek, Aleksandra Dadełło i Komil Khamidov to medaliści mistrzostw Polski.
Przewodniczący Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Polonia Wrocław Andrzej Dadełło w tym roku został uhonorowany przez Prezydenta Wrocławia tytułem Sponsora Wrocławskiego Sportu. Drużynę wspierają także jego dzieci, juniorzy wrocławskiego klubu. Andrzej Dadełło jest też zapalonym szachistą – w zeszłym roku był wicemistrzem Europy amatorów.
Na spotkaniu podsumowującym tegoroczne sukcesy Polonii Wrocław rozegrano kilka ciekawych partii szachów, m.in. dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia Adam Stocki grał z wicemistrzynią Polski i Europy juniorów do lat 12 Anną Iwanow, a profesor Włodzimierz Suleja, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN, z wicemistrzynią Polski Jolantą Zawadzką. Choć walka była zacięta, mecze wygrały zawodniczki.
Drużyny Polonii mają bardzo ambitne plany na przyszły rok. Walka w ekstraligach ma być owocna, nasi juniorzy chcą zostać najlepszą drużyną Polski. Licznych medali należy się spodziewać także w ekstralidze seniorów, w Mistrzostwach Polski Kobiet, w Mistrzostwach Polski, Świata i Europy Juniorów. Międzynarodowy Turniej KS Polonia Wrocław ma szansę zostać najlepszym turniejem juniorskim w Europie.
NAJWAŻNIEJSZE TEGOROCZNE SUKCESY DRUŻYNY I ZAWODNIKÓW
KLUBU SZACHOWEGO POLONIA WROCŁAW
Rozgrywki drużynowe
Drużynowe Mistrzostwa Polski – I liga (Chotowa, wrzesień 2007)
I miejsce i awans do Ekstraligi Seniorów
Drużyna w składzie:
arcymistrz Radosław Wojtaszek
arcymistrz Paweł Czarnota mistrz międzynarodowy Rafał Lubczyński (indywidualnie brązowy medal na III szachownicy)
mistrz międzynarodowy Michał Luch (indywidualnie złoty medal na IV szachownicy)
Aleksander Dobrowolski (indywidualnie złoty medal na V szachownicy) arcymistrzyni Jolanta Zawadzka (indywidualnie złoty medal na VI szachownicy)
trener i kapitan: arcymistrz Aleksander Sułypa
Rozgrywki indywidualne
arcymistrzyni Jolanta Zawadzka
srebrny medal – Mistrzostwa Polski Kobiet (Barlinek, marzec 2007)
srebrny medal – Mistrzostwa Świata do lat 20 (Erewań/Armenia, październik 2007)
srebrny medal w drużynie – reprezentantka Polski na Drużynowe Mistrzostwa Europy (Kreta/Grecja, listopad 2007)
arcymistrzyni Iweta Rajlich
srebrny medal w drużynie – reprezentantka Polski na Drużynowe Mistrzostwa Europy (Kreta/Grecja, listopad 2007), indywidualnie: srebrny medal na II szachownicy
JUNIORZY
Rozgrywki drużynowe
Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów – II liga (Lublin, lipiec 2007)
I miejsce i awans do Ekstraligi Juniorów
Drużyna w składzie:
Jan Zyśko
Michał Efinowicz Dariusz Świercz
Oskar Wieczorek Katarzyna Radziewicz Anna Iwanow
trenerzy: arcymistrz Aleksander Sułypa, mistrz FIDE Mirosław Perdek
Rozgrywki indywidualne
Dariusz Świercz
Mistrz Polski do lat 14 w szachach klasycznych (Turawa, maj 2007)
Mistrz Unii Europejskiej do lat 14 (Mureck/Austria, sierpień 2007)
srebrny medal – Mistrzostwa Europy Juniorów do lat 14 (Szybenik/Chorwacja, wrzesień 2007)
Anna Iwanow
wicemistrzyni Polski Juniorów do lat 12 (Ustroń, luty 2007)
brązowy medal – Indywidualne Mistrzostwa Świata Szkół do lat 13 (Chalkidiki/Grecja, maj2007)
Mistrzyni Polski Juniorów do lat 12 w szachach błyskawicznych (Koszalin, sierpień 2007)
wicemistrzyni Polski Juniorów do lat 12 w szachach szybkich (Koszalin, sierpień 2007)
srebrny medal – Mistrzostwa Europy Juniorów do lat 12 (Szybenik/Chorwacja, wrzesień 2007)
Oskar Wieczorek
wicemistrz Polski Juniorów do lat 14 w szachach szybkich (Koszalin, sierpień 2007)
Aleksandra Dadełło
złoty medal w Pucharze Polski Juniorów do lat 10 (Koszalin, sierpień 2007)
Komil Khamidov
wicemistrz Polski Juniorów do lat 10 w szachach szybkich (Koszalin, sierpień 2007)
złoty medal w Pucharze Polski Juniorów do lat 10 (Koszalin, sierpień 2007)
2008
Wrocławski Klub Szachowy Polonia Wrocław podsumował osiągnięcia w 2008 roku i przedstawił plany na przyszłość.
Z roku na rok Klub stara się wzmacniać swą pozycję, między innymi przyciągając najlepszych zawodników. Wciąż do priorytetów Klubu należy szkolenie młodych zawodników i popularyzowanie królewskiej gry.
Dumą Klubu jest 14-letni zawodnik Dariusz Świercz, który w tym roku otrzymał tytuł arcymistrza, dzięki czemu jest obecnie najmłodszym arcymistrzem na świecie! – Na ten sukces pracowałem wiele lat, bo przecież gram w szachy od trzeciego roku życia – mówi młody zawodnik. Pytany o plany na przyszłość ze szczerością odpowiada: – Chciałbym zostać mistrzem świata. W tym roku Darek zdobył także brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów do lat 14 rozgrywanych w Vung Tau (Wietnam) oraz tytuł Wicemistrza Polski Mężczyzn w szachach błyskawicznych.
W I Drużynowych Mistrzostwach Polski Kobiet drużyna Klubu w składzie: arcymistrzyni Iweta Rajlich, arcymistrzyni Jolanta Zawadzka, arcymistrzyni Monika Krupa, WFM Anna Iwanow zajęła drugie miejsce. Drużyna Klubu w ekstralidze seniorów zajęła IV miejsce, a w ekstralidze juniorów otrzymała srebrny medal.
Zawodnicy Polonii mają również wiele osiągnięć indywidualnych na swoim koncie: Arkadiusz Leniart zdobył tytuł mistrza międzynarodowego, Mateusz Bartel zwyciężył w X Open Barcelona Sants i zajął 1 miejsce w Międzynarodowym Turnieju – Królewski Gambit Radomia. Jolanta Zawadzka jest tegoroczną Akademicką Mistrzynią Polski, ponadto zajęła 10 miejsce na Olimpiadzie Sportów Umysłowych w Pekinie i wraz z Iwetą Rajlich 5 miejsce podczas Olimpiady Szachowej w Dreźnie.
Juniorzy klubowi również zebrali w tym roku sporo nagród. Anna Iwanow została Mistrzynią Polski do lat 14 w szachach klasycznych, a ponadto zajęła drugie miejsce w Pucharze Polski w szachach szybkich P-15 w grupie dziewcząt do lat 14 i zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach błyskawicznych w grupie dziewcząt do lat 14. Ola Dadełło została wicemistrzynią Polski do lat 10 w szachach klasycznych i zdobyła złoty medal w Pucharze Polski w szachach szybkich P-15. Dwa medale zdobyli zawodnicy Polonii Wrocław w Mistrzostwach Polski w szachach szybkich P-30: Oskar Wieczorek zdobył złoty medal w grupie do lat 14, a Ola Dadełło brązowy wśród dziewcząt do lat 10.
Klub szachowy Polonia Wrocław buduje z roku na rok coraz mocniejszą drużynę. Nie spoczywa na laurach i ma wciąż ambitne plany na przyszłość. – W przyszłym roku chcemy zdobyć mistrzostwo Polski w ekstralidze. Nasi zawodnicy powinni awansować do Pucharu Świata i do Mistrzostwa Świata Seniorów – opowiada Andrzej Dadełło, Przewodniczący Rady Nadzorczej Klubu Szachowego Polonii Wrocław. Za swą działalność Andrzej Dadełło został uhonorowany przez Prezydenta Wrocławia, już po raz drugi, tytułem Sponsora Wrocławskiego Sportu.
Ważnym zadaniem, które realizuje Klub, jest budowanie środowiska szachowego we Wrocławiu. Dlatego też w tym roku już po raz trzeci zorganizowany został Międzynarodowy Turniej Szachowy Klubu Polonia Wrocław, który na mapie rozgrywek zdobywa coraz bardziej znaczące miejsce. Tym razem w kilkudniowych rozgrywkach wzięło udział 160 zawodników z 7 krajów, w tym 18 zawodników z tytułami międzynarodowymi. Turniej w najbliższym czasie ma stać się najbardziej znaczącym turniejem dla juniorów w Polsce.
W klubie grają zarówno juniorzy, jak i starsi zawodnicy. Szkolenie maluchów to długofalowa inwestycja w przyszłość. Zawodniczka Klubu, Monika Krupa, która w tym roku zdobyła normę arcymistrzowską, prowadzi taką działalność popularyzatorską. We wrocławskich przedszkolach prowadzi zajęcia szachowe i szkoli 200 maluchów. Obserwuje też modę na szachy wśród przedszkolaków. – Obok angielskiego i tańców są to najpopularniejsze zajęcia. Dzieci chętnie w nich uczestniczą, a później uczą zasad gry w szachy swoich rodziców, a nawet dziadków – mówi Monika Krupa. Dlaczego warto tak małe dzieci zapisywać na zajęcia szachowe? – Bo stymulują rozwój dzieci, rozwijają wyobraźnię, umiejętność skupienia się, uczą konsekwencji, bo pokazują, że nasze decyzje mają skutki. Oczywiście oprócz tego, że szachy mają pozytywny wpływ na dzieci i kształtują ich osobowość, to są także znakomitą zabawą – przekonuje Monika Krupa.
Zawodnicy Klubu Polonia Wrocław to młodzi i bardzo młodzi ludzie, którzy w swym życiu odnaleźli pasję. Pasją tą próbują zarażać innych i to skutecznie. Trzymamy więc kciuki za ich dalsze sukcesy.
2009
Przełomowym wydarzeniem w historii Polonii było otwarcie w 2009 roku nowego lokalu Klubu Szachowego Polonia Wrocław i restauracji ITINERIS. Nowy lokal położony jest w centrum miasta przy ul. Wita Stwosza, tuż przy Rynku. Duże przeszklone witryny, wewnątrz kilka przestronnych pomieszczeń – to sala gry na miarę potrzeb i osiągnięć zawodników. Odbywają się tu zajęcia szachowe i cykliczne turnieje. W ten sposób staramy się zbliżyć do zaistnienia w centrum zainteresowania wrocławian.
Szachiści Polonii Wrocław mają na swym koncie liczne sukcesy w 2010 roku: w Mistrzostwach Polski w Szachach nasi zawodnicy zdobyli najwyższe laury: Mateusz Bartel został Mistrzem Polski, a wśród kobiet srebro zdobyła Iweta Rajlich, a brąz Jolanta Zawadzka!
Rok 2009 był również bardzo udany dla zawodników klubu, obfitował w laury polskie i międzynarodowe.
Jedynym Polakiem, który brał udział w prestiżowych rozgrywkach Pucharu Świata, był nasz zawodnik Mateusz Bartel. Pierwszy w historii występ polskiej klubowej drużyny kobiecej w Klubowym Pucharze Europy to zasługa zawodniczek Klubu Polonia Wrocław, i dodać należy, że od razu nasza drużyna zajęła siódme miejsce w Europie.
Najbardziej utytułowani zawodnicy klubowi, arcymistrzowie Mateusz Bartel, Iweta Rajlich i Jolanta Zawadzka, byli w tym roku powołani do reprezentacji Polski.
W Drużynowych Mistrzostwach Polski team z Polonii Wrocław zdobył brązowy medal, podobnie jak nasze zawodniczki w Drużynowych Mistrzostwach Polski Kobiet. Dwa medale zdobyły Panie w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet: Iweta Rajlich zdobyła złoty medal, a Jolanta Zawadzka srebrny.
Nasi juniorzy brali udział w najważniejszych imprezach: Mistrzostwach Europy i Świata. W Drużynowych Mistrzostwach Europy do lat 18 Polki zostały Mistrzyniami Europy, a reprezentacja polskich juniorów zdobyła srebrny medal. Drużyna Klubu Szachowego Polonia Wrocław zdobyła także Srebrny Medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów oraz awans do I Ligi Juniorów. Z sukcesów indywidualnych najważniejsze, bo jest ich wiele, to: Arkadiusz Bebel złotym medalistą Mistrzostw Polski Juniorów do lat 18, Anna Iwanow brązową medalistką w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (MPJ do lat 14) i Aleksandra Dadełło brązową medalistką Mistrzostw Polski Juniorów do lat 12.
Wielkim sukcesem był IV Międzynarodowy Turniej Szachowy Klubu Polonia Wrocław, wysoko oceniany na międzynarodowym forum, uznany za najlepszy turniej w formule open, jaki odbył się w Polsce w ostatnich latach, jeśli nie w historii.
Za swe zasługi Andrzej Dadełło, Przewodniczący Rady Nadzorczej KS Polonia Wrocław, po raz kolejny został uhonorowany przez Prezydenta Wrocławia tytułem Sponsora Wrocławskiego Sportu.
2010
Rok 2010 obfitował w sukcesy sportowe, jak i organizacyjne: klub, zlokalizowany już w nowym lokalu, zorganizował Wrocławski Festiwal Szachowy, największą szachową imprezę w Polsce oraz szereg turniejów cyklicznych. 2010 rok to także setki szkolonych przez trenerów wrocławskich dzieci, w których skutecznie zaszczepiona została szachowa pasja. Czas pokaże, czy niektórzy z nich osiągną wyniki lepsze niż te obecnych mistrzów z Polonii.
Szachiści Polonii w Mistrzostwach Polski zdobyli najwyższe laury: Mateusz Bartel został Mistrzem Polski 2010, wśród kobiet srebro zdobyła Iweta Rajlich, a brąz Jolanta Zawadzka! Na Olimpiadzie Szachowej, rozgrywanej w tym roku na Syberii, Bartel zdobył srebrny medal na V szachownicy.
W Drużynowych Mistrzostwach Polski team z Polonii Wrocław zdobył brązowy medal, a po srebro sięgnęły zawodniczki w Drużynowych Mistrzostwach Polski Kobiet. Juniorzy zajęli drugie miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów.
Młodzi szachiści osiągnęli wiele indywidualnych sukcesów, dowodząc, że należą do czołówki polskiej i europejskiej. Bez wątpienia największym z nich był brązowy medal Dariusza Świercza, wielkiej nadziei klubu, na Mistrzostwach Świata do lat 20, gdzie 16-letni zawodnik zmierzył się ze starszymi rywalami. Agata Dwilewicz zdobyła Wicemistrzostwo Unii Europejskiej do lat 10, a Kacper Grela złoty medal w Mistrzostwach Polski Juniorów do lat 10 w szachach klasycznych. Na Mistrzostwach Polski Juniorów w szachach szybkich P-30 medale złote zdobył Oskar Wieczorek w grupie chłopców do lat 16 i Kacper Grela w grupie chłopców do lat 10, a srebrny Ania Iwanow w grupie dziewcząt do lat 16. Z Mistrzostw Polski Juniorów w szachach błyskawicznych zawodnicy przywieźli dwa krążki: Anna Iwanow srebrny i Katarzyna Dwilewicz brązowy. Z kolei Aleksandra Dadełło zwyciężyła w Pucharze Polski Juniorów do lat 12. Na arenie regionalnej, czyli na Mistrzostwach Dolnego Śląska Juniorów, złoty medal zdobyli Komil Khamidov i Patrycja Szulc, a srebrny Jakub Dębowski. Zaś Mistrzostwo Wrocławia Przedszkolaków zdobył Basia Dadełło, najmłodsza uczestniczka imprezy.
Wielkim sukcesem był Wrocławski Festiwal Szachowy: 9 dni wypełniły zmagania niemal 400 szachistów z 19 krajów. Spotkali się tu zawodnicy z czołówki światowej i Polskiej, bo aż 19 arcymistrzów i arcymistrzyń, w sumie około 50 zawodników z międzynarodowymi tytułami. Festiwal potwierdził swą wysoką rangę na szachowej mapie Polski, został doceniony też na arenie międzynarodowej. Jego dynamiczny przebieg, pełen zwrotów akcji, dowiódł, że królewskiej grze towarzyszą niemałe emocje.
– To był bardzo dobry rok dla naszych szachistów, zawodnicy swymi wynikami potwierdzili pozycję Klubu w polskim i światowym środowisku. Warunki, jakie stworzyliśmy zawodnikom, są ewenementem na tle europejskim i jesteśmy z tego dumni. Władze szachowych federacji, jak i światowej klasy zawodnicy, którzy odwiedzali nasze miasto, wielokrotnie podkreślali, że reprezentacyjna siedziba klubu szachowego w centrum dużego miasta jest czymś wyjątkowym i dowodzi, że o szachach we Wrocławiu myśli się poważnie – mówi Andrzej Dadełło, Przewodniczący Rady Nadzorczej Klubu Szachowego Polonia Wrocław i główny akcjonariusz grupy kapitałowej DSA, głównego sponsora Klubu, który za swe zasługi został po raz kolejny uhonorowany przez Prezydenta Wrocławia tytułem Sponsora Wrocławskiego Sportu.
2011
Rok 2011, choć jeszcze trwający, już można uznać za złoty rok w historii Wrocławskiego klubu. Na początku roku Jolanta Zawadzka została mistrzynią Polski kobiet, a Mateusz Bartel obronił tytuł mistrza Polski mężczyzn. Jakby tego było mało, Anna Iwanow wygrała mistrzostwa Polski do lat 16 zarówno w szachach klasycznych, jak i błyskawicznej odmianie królewskiej gry. Nie brak też sukcesów drużynowych – zespół juniorów, którego liderem jest Darek Świercz, wywalczył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Największym sukcesem był jednak złoty medal mistrzostw świata do lat 20, który niespełna 17-letni Świercz wywalczył w Indiach. Już teraz wróży mu się wielką karierę na miarę Kasparowa czy Ananda. Do osiągnięć za ten rok warto dodać start Radosława Wojtaszka z Polonii, najlepszego obecnie rankingowo polskiego szachisty w prestiżowych rozgrywkach o Puchar Świata.
Źródło: http://www.polonia.wroclaw.pl/