OKSiR Baumatech Wisznia Mała

Sekcja szachowa OKSiR Wisznia Mała powstała latem 2006 roku z inicjatywy mieszkańca gminy Wisznia Mała –Łukasz Butkiewicza, jego ojca Krzysztofa oraz ówczesnych władz OKSiR. Od lipca 2015 sponsorem klubu jest firma Baumatech a drużyna w bieżącym roku będzie brać udział w Ekstralidze Szachowej.
Już jesienią drużyna wystartowała w nowym sezonie podwrocławskiej ligi okręgowej i zajmując 1. miejsce, uzyskała awans do rozgrywek wojewódzkich. W lidze dolnośląskiej spędziła 3 lata i w ostatnim z tych sezonów (2009/2010) zawodnicy zajęli 1 miejsce. Wiązało się to z promocją do 2 ligi, w której rywalizacja odbywa się już na szczeblu centralnym. Od tej pory drużyna OKSiR regularnie występowała w tych rozgrywkach, zajmując miejsca w okolicach środka tabeli. Przełomowy okazał się rok 2014, kiedy dzięki poczynionym wzmocnionym oraz świetniej postawie wszystkich zawodników wygraliśmy wspomniane rozgrywki uzyskując awans na zaplecze ekstraklasy!
Drużyna wystąpiła w składzie: Łukasz Butkiewicz-kapitan, Michał Luch, Marcin Krzyżanowski, Mateusz Bronowicki, Marcin Stępień, Aleksandra Zmarzły . Spory wkład we wcześniejsze sukcesy naszego klubu mieli również Lidia Zdziarska, Radosław Zaręba, Urszula Krokay, Michał Lercel oraz Jarosław Gomułka. Kolejny sukces odnieśliśmy we wrześniu 2015 . Dzięki dodatkowemu wsparciu firmy Baumatech, która stała się jednocześnie sponsorem tytularnym klubu mogliśmy w odpowiedni sposób przygotować się do rozgrywek I ligi. Drużyna wzmocniona dodatkowo Arkadiuszem Skawińskim , Kamilem Plichtą oraz Ewą Przeździecką, rewelacyjnie spisała się w rozgrywkach, ponownie zajmując 1 miejsce i zapewniając sobie start w przyszłorocznych rozgrywkach ekstraligi ! W sekcji funkcjonuje również druga drużyna, prowadzona przez Marka Pociejowskiego, aktualnie bierze udział w Dolnośląskiej Ligi Seniorów.

Każdego roku drużyna bierze udział we współzawodnictwie Ludowych Zespołów Sportowych. Zdobyła w tych rozgrywkach kilka medali na szczeblu wojewódzkim, w tym złoty w roku 2014.

Poprzedni rok okazał się dla nas przełomowy nie tylko w rozgrywkach ligowych. OKSiR Wisznia Mała zdobył brązowy medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych ! A w lipcu bieżącego roku zajęliśmy 4 miejsce na Otwartych Drużynowych Mistrzostwach Czech.
Od roku 2010 w klubie odbywają się zajęcia szachowe dla juniorów. Zapraszamy młodych zawodników (od 6 do 18 lat), niezależnie od posiadanych umiejętności. Dzięki prowadzonym szkoleniom, drużyna trzykrotnie brała udział w Dolnośląskiej Lidze Juniorów.
Kilka słów o kapitanie drużyny: Łukasz Butkiewicz – w szachy gra od 7 roku życia, przez cały okres juniorski uczęszczał na zajęcia do klubu MDK Śródmieście Wrocław. Wielokrotnie uczestniczył w Mistrzostwach Polski Juniorów, a drużynowo zdobył w tej rywalizacji brązowy medal w roku 2002. Większe sukcesy przyszły już jednak w rywalizacji seniorskiej. Po wygraniu arcymistrzowskiego turnieju we Wrocławiu w roku 2011 otrzymał tytuł mistrza międzynarodowego. Zdobył 3 medale drużynowych mistrzostw Portugalii ( w tym złoto w 2012) i 2 w drużynowych Mistrzostwach Czech. Indywidualnie został wicemistrzem Dolnego Śląska w roku 2008, a w roku 2010 zajął wysokie 7 miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Słowacji. W maju ubiegłego roku z niezłym skutkiem wystąpił w Indywidualnych Mistrzostwach Europy, zajmując miejsce w środku stawki.
W roku 2014 zdobył srebrny medal w Mistrzostwach Polski Przedsiębiorców. Zajął również 2 miejsca w międzynarodowych turniejach w portugalskiej Coimbrze ( kwiecień 2014) oraz niemieckim Gorlitz ( kwiecień 2015). W październiku 2013 zakończył studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Jest również aktualnym wiceprezesem do spraw sportowych Dolnośląskiego Związku Szachowego.
Sponsorem druzyny jest:

baumatech

Źródło: www.oksir.wiszniamala.pl